Historia ŁKS Łagów

Klub Piłkarski ŁKS Łagów powstał w roku 1979. Założycielem klubu jest obecny gospodarz obiektu Zbigniew Babiński.
Drużyna została zgłoszona po raz pierwszy do rozgrywek pod nazwą LZS Łagów (Ludowy Zespół Sportowy Łagów). W tamtym czasie istniały jeszcze rozgrywki C klasy do których przystąpił zespół z Łagowa. W swoim debiutanckim sezonie 1979/1980 Łagów uzyskał awans do klasy B. Sezon 1979/1980 był ostatnim sezonem w którym istniała w naszym województwie tak niska klasa rozgrywek jak klasa C.
W drugim sezonie 1980/1981 Łagów na półmetku zajmował drugie miejsce w III grupie kieleckiej klasy B. Prowadziła Łysica Bodzentyn wyprzedzając zespół z Łagowa jednym punktem . W rundzie rewanżowej Łagów wygrał wszystkie mecze i awansował do klasy A.
W sezonie 1981/1982 klasa A liczyła 24 zespoły które rywalizowały w dwóch grupach. W grupie II debiutujący w A klasowych rozgrywkach beniaminek z Łagowa zajął bezpieczne 8 miejsce i tym samym zdołał utrzymać się w klasie A.
Sezon 1982/1983 przyniósł zmianę nazwy drużyny z Łagowa.
Od tamtego sezonu Łagów występował pod nazwą ŁKS Łagów.
W sezonie 1982/1983 już pod nową nawą ŁKS na półmetku prowadził w swojej grupie. Ostatecznie zajął wysokie 4 miejsce.
Kolejne sezony nie były już tak udane.
W sezonie 1985/1986 ŁKS Łagów zajął ostatnie miejsce w grupie II kieleckiej klasy A i spadł do klasy B. W klasie B zespół został wycofany z rozgrywek.
ŁKS Łagów powrócił na boiska województwa kieleckiego w sezonie 1988/1989.
Został zgłoszony do klasy B. Po sezonie klub znów został wycofany z rozgrywek.
Po raz kolejny ŁKS powrócił na boiska województwa kieleckiego w sezonie 1992/1993.
Drużyna z Łagowa zakończyła tamten sezon na dobrym czwartym miejscu.
Po sezonie do trzecioligowej wówczas Korony Kielce przeszedł najbardziej znany piłkarza ŁKS-u śp. Benedykt Nocoń.
W kolejnych sezonach ŁKS zajmował miejsca w środkowych częściach tabeli.
W 1997 roku klub został ponownie wycofany z rozgrywek.
Od tamtego sezonu łagowscy kibice piłki nożnej jak się okazało musieli czekać bardzo długo by po raz kolejny zespół z Łagowa znów wybiegł na boiska już województwa świętokrzyskiego.
Wiosną 2007 roku klub został reaktywowany pod nazwą Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu Łagów(SKFiS Łagów) i pod tą nazwą występował w rozgrywkach klasy A.
W pierwszym sezonie po reaktywacji klubu tj. 2007/2008 drużyna ŁKS-u wywalczyła pierwszy historyczny awans do Klasy Okręgowej wygrywając IV Grupę A Klasy Świętokrzyskiej z dorobkiem 47 punktów w 20 spotkaniach ŁKS odniósł aż 14 wygranych, poniósł tylko jedną porażkę i zremisował 5 spotkań.
W sezonie 2008/2009 ŁKS występował w Klasie Okręgowej był to pierwszy i zarazem jak na razie ostatni sezon ŁKS-u w tej klasie rozgrywkowej gdyż w swoim debiutanckim sezonie ŁKS wywalczył awans do IV ligi zajmując drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 56 punktów ustępując jedynie MKS Stąporków.
Nieprzerwanie przez następne 10 sezonów drużyna występowała w IV Lidze Świętokrzyskiej. W sezonie 2019/2020 ŁKS Probudex Łagów uzyskał historyczny awans do III ligi. Rozgrywki zostały przedwcześnie zakończone z powodu pandemii koronawirusa. Debiutancki sezon na poziomie trzecioligowym ŁKS zakończył na trzynastym miejscu w tabeli. Kolejne rozgrywki były dla łagowskiego klubu historyczne. ŁKS praktycznie do końca sezonu walczył o awans do II ligi, ale ostatecznie zakończył na wysokim trzecim miejscu. W tym samym sezonie zdobyliśmy pierwszy w historii klubu Puchar Polski na szczeblu okręgu, pokonując w finale 1:0 Granat Skarżysko-Kamienna.

Newsletter

Zapisz się do Naszego Newslettera, zostaw Swój e-mail a będziemy Cię informować na bieżąco o wynikach.